Szkoła Podstawowa w Woli Batorskiej - News: �Smog - groźne niebezpieczeństwo

Smog - groźne niebezpieczeństwo

Dzięki niemu jesteśmy w czołówce, chociaż w takiej nigdy nie chcielibyśmy być. Unosi się w powietrzu, jest mgłą, niebezpiecznymi zanieczyszczeniami powietrza – pyłami i gazami, które pochodzą m. in. ze spalin samochodowych (transport drogowy), z tego czym palimy w piecach, a także z substancji wytwarzanych przez zakłady przemysłowe. To istny truciciel ludzkości – smog. Aby przekonać się o jego szkodliwości, uczniowie klasy IV b i VII wzięli udział w prelekcji, która odbyła się na terenie naszej szkoły i została przeprowadzona w formie warsztatów. Na początku prowadzący zaproponowali uczniom grę w skojarzenia, której głównym tematem był smog. Wszyscy bardzo się zdziwili, kiedy ujrzeli statystyki – Polska była w czołówce, ale nie był to wygrany mecz ani zawody, lecz poziom zanieczyszczeń w Europie. Uczestnicy mogli zobaczyć także wykres pewnego składnika zawartego w powietrzu na terenie naszej placówki. Na szczęście w tym przypadku sytuacja wyglądała zadowalająco i nikt nie musiał się niczego obawiać. Następnie, odbyła się krótka dyskusja uświadamiająca wszystkim jak ważny jest rodzaj transportu, który wybieramy. Wszyscy jednogłośnie stwierdzili, że najlepszy jest rower. Prowadzący prelekcję wspomnieli także o jeszcze jednym sposobie na poprawę jakości powietrza – zieleni miejskiej. Na pamiątkę spotkania uczestnicy otrzymali specjalne broszury z nazwami kwiatów oczyszczających powietrze. Była to lekcja, która skłoniła do wielu refleksji. Pokazała, że tak naprawdę wiele zależy od nas samych.
J. Bielec, Grażyna Rosiak
Zobacz fotorelację